Bujak drewniany dla dzieci - propozycje zabaw dla dzieci
W roku 2023 r. zabawką, która zyskała ogromną popularność oraz uznanie wśród rodziców był bujak Montessori. Bujaki przewijały się dosłownie wszędzie. Stały się nie tylko popularną zabawką dla dzieci, ale także narzędziem wspierającym rozwój, które posłuży dzieciom na długie lata. Zatem inwestycja w tą naturalną zabawkę, była i jest opłacalna. Dziś przychodzę do Was z tematyką zabaw dla szkrabów, które wy jako rodzice, opiekunowie możecie podsunąć maluchom lub pobawić się razem z nimi. Bujak dla dzieci otwiera przed maluchem nowe, fascynujące możliwości zabawy. Poniżej znajdziesz propozycje, które w dowolny sposób możesz modyfikować, dostosowywać, zainspirować dziecko, czy dopiero odkryć nowe, inne zastosowanie bujaka Montessori w codziennej zabawie.
Kilka propozycji zabaw z wykorzystaniem drewnianego bujaka:
1) Podróż w kosmosie:
Zamień bujak Montessori w magiczny statek kosmiczny, a malucha w astronautę, gotowego na podbój galaktyki. Połóż poduchę na bujak, możesz także zarzucić koc, by dziecko poczuło się niczym w kosmicznej kapsule. Przygaś światło. Bujanie się na bujaku staje się wirtualną kosmiczną podróżą przez gwiazdy, planety, czy inne ciała niebieskie. Pomocne przy tej zabawie będą ozdoby świecące na ścianie w kształcie gwiazd i księżyca. Jeśli posiadasz projektor gwiazd to zdecydowanie do tej zabawy będzie idealny. Pobudź wyobraźnie dziecka, opowiedz mu o tym, co znajduje się w kosmosie, jakie są planety w układzie słonecznym, dlaczego księżyc świeci. To świetna zabawa połączona z edukacją, rozwijaniem wyobraźni i stymulowaniem bodźców.
2) Przygoda w dżungli:
Zamień pokój dziecka w dżunglę, ustaw wokół bujaka zieloną roślinność, włącz muzykę z odgłosami natury, różnych zwierząt, czy zjawisk pogodowych. Odwróć bujak Montessori, by stworzyć z niego jaskinię. Zarzuć na niego koc, na podłogę połóż poduchę, by dziecko mogło wygodnie siedzieć w swojej jaskini. Maluch w tej zabawie wciela się w odważnego odkrywcy, przemierzając dziką dżunglę, by dotrzeć do jaskini. W tej zabawie możesz użyć maskotek, które wcielą się w rolę dzikich zwierząt. Stwórz dziecku tor przeszkód, które musi pokonać w dżungli, by dostać się do jaskini. W tej zabawie wykorzystaj muzykę, by uczyć dziecko, jakie odgłosy wydają różne zwierzęta, jak słychać deszcz, wiatr, czy burzę. Ta zabawa działa stymulująco na zmysły, pobudza wyobraźnie i łączy zabawę z edukacją.
3) Bujakowy sklepik:
Zamień bujak drewniany w mały sklepik. W tej zabawie pomocny będzie blat do bujaka oraz krzesełko. Zabawa w sklepik jest jedną z zabaw, które dzieci wręcz uwielbiają. Ustal z dzieckiem asortyment, co w sklepiku będzie można kupić. Może być to dosłownie wszystko. Ustal także walutę (nie muszą być to pieniądze). W tej zabawie maluch może być zarówno sprzedawcą, jak i klientem. Dzięki zabawie w sklepik, możesz dziecko uczyć liczyć, jednocześnie świetnie się z nim bawiąc. Ta zabawa wspiera także rozwijanie umiejętności społecznych.
4) Wyścigi pojazdów:
W tej zabawie zdecydowanie największą rolę odegra zjeżdżalnia do bujaka. Postaw bujak Montessori i zamontuj zjeżdżalnię. W ten sposób stworzysz mini tor wyścigowy, w którym mogą brać udział różne samochodziki lub inne pojazdy. Jest to świetna zabawa integrująca, np. rodzeństwo. Dzieci mogą prowadzić wyścigi samochodzików, ścigając się, który będzie pierwszy. Oczywiście nie zapomnijcie ustalić nagrody za wygrany wyścig. W ofercie Vemissu znajdziesz także zjeżdżalnie z kulodromem. Wtedy można użyć kulek, piłeczek zamiast samochodzików. Możesz włączyć muzykę, która odwzorowuje odgłosy jadących aut.
5) Kto wytrzyma dłużej:
Zorganizuj zawody bujakowe wśród rodzeństwa lub znajomych malucha, gdzie dzieci będą konkurować, kto zdoła dłużej utrzymać równowagę na bujaku. To świetna zabawa, która pozytywnie wpływa na rozwój fizyczny u dzieci. Przydatny w tej zabawie będzie stoper. Ustal także nagrodę dla zwycięzcy.
6) Bujakowy teatrzyk:
Stwórz razem z dzieckiem mini teatrzyk, wykorzystując bujak Montessori. Dziecko może bawić się lalkami lub maskotkami, tworząc własne przedstawienie. Bujanie może stanowić dynamiczną scenę dla ich wystąpień. Przy tej zabawie warto wykorzystać blat do bujaka, jeśli posiadasz go w zestawie. Bujak możesz ozdobić materiałami, by odwzorować scenerię. Wykorzystaj różne dekoracje, aby przedstawienie było kolorowe i atrakcyjne. Możesz zastosować konkretny scenariusz, który będzie edukacyjny. Wyobraźnia odgrywa tu ogromną rolę. Możesz użyć muzyki, kolorowych światełek. W tej zabawie aktorem może być także dziecko, a nawet Ty. Możliwości są nieskończone. Modyfikuj zabawę w teatrzyk według własnego pomysłu.
7) Klinika leczenia pluszaków:
Dzieci uwielbiają bawić się w lekarza, zatem stwórz z dzieckiem "klinikę leczenia pluszaków" wykorzystując bujak drewniany, gdzie maluch będzie mógł leczyć swoje ukochane pluszaki. To doskonała zabawa rozwijająca empatię i kreatywność. Zdecydowanie blat do bujaka z krzesełkiem sprawdzi się tutaj fantastycznie. Biurko lekarskie, gdzie przyjmowane będą pluszaki, będzie wygodnym miejscem dla świeżo upieczonego lekarza :)
8) Szalony rejs statkiem:
Ta zabawa polega na stworzeniu z bujaka Montessori statka rejsowego, który wypłynął na szerokie wody. Włącz muzykę, która przeniesie dziecko na szalony rejs po oceanie. Szum fal, odgłosy wiatru, śpiew ptaków, czy nawet odgłosy delfinów, przeniosą dziecko w świat wodnych przestworzy. Bujaj malucha tak, jakby był na statku. Raz wolniej, raz szybciej. Dostarczaj mu różnych bodźców. Ta zabawa pomoże dziecko zrelaksować, jednocześnie wprawi w przyjemny nastrój. Opowiadaj dziecku ciekawostki o morzach, oceanach i stworzeniach, jakie w nich żyją. Połącz relaks z nauką.
9) Słodka kawiarenka:
Stwórz z dzieckiem kawiarnię, w której napijesz się przepysznej herbatki i kawy. Wykorzystaj bujak drewniany z blatem i krzesełkiem, by stworzyć punkt, gdzie dziecko może przygotować dla Ciebie lub innych klientów, np. lalek, pluszaków, pyszną herbatkę i kawę. Maluch będąc fantastycznym sprzedawcą, może także serwować ciasteczka i inne przysmaki swoim klientom: pluszakom, lalkom, rodzeństwu czy rówieśnikom, rozwijając jednocześnie umiejętności społeczne. To świetna zabawa, w której dziecko wciela się w rolę, rozwija wyobraźnię, myślenie, jednocześnie wspomagając rozwijanie umiejętności komunikacji i słuchania.
To tylko kilka propozycji zabaw, w których wykorzystasz bujak drewniany Montessori. Pamiętaj, że najważniejsze jest dostosowanie zabaw do wieku i umiejętności dziecka oraz zachęcanie go do kreatywności i wyobraźni wykorzystując bujak. Inspirowanie dziecka do zabaw sprawi, że samo będzie wymyślać kolejne zabawy w nieskończoność i odkrywać różne możliwości, które drzemią tej drewnianej zabawce.
Specjalnie dla Was, dodaję gotowy plik do pobrania z listą zabaw z tego wpisu blogowego. Dołączam identyfikację obrazkową, by dziecko kojarzyło zabawy i mogło wybierać te, w które chce się bawić.
Kliknij i pobierz plik PDF z zabawami
Wydrukuj i miej zawsze pod ręką gotowe pomysły do zabawy z maluchem :)
Zachęcam także do sprawdzenia oferty drewnianych pomocników kuchennych oraz trójkątów piklera, które dostarczą dziecku wiele godzin dobrej zabawy.
Świetnej zabawy, Daria