Narzędzia wspomagające kształtowanie się równowagi u dziecka - bujak Montessori i deska do balansowania
Jak już wiadomo, bujaki drewniane dla dzieci to świetne narzędzia wspierające ogólny rozwój psychiczny i fizyczny u dzieci. Warto zatem bliżej przyjrzeć się, jak bujak Montessori stymuluje rozwój równowagi i orientacji przestrzennej. Sam fakt tego, że zabawkę tą zalicza się do elementów pedagogiki Montessori jest mocnym argumentem, który wskazuje jego dobroczynne działanie na układ motoryczny dziecka. Bujak Montessori zapewnia dzieciom doświadczenia ruchowe, które angażują narząd przedsionkowy, odpowiedzialny za utrzymanie równowagi. Ruchy na bujaku drewnianym mogą dostarczać bodźców sensorycznych, które wprost stymulują umiejętności koordynacji ruchowej, orientacji przestrzennej i równowagi. Dzieci uczą się dostosowywać do zmian położenia ciała poprzez bujanie się, wchodzenie na bujak, schodzenie z niego, a w połączeniu ze zjeżdżalnią czy ścianką wspinaczkową bujak Montessori staje się idealnym, drewnianym, mini placem zabaw, który dostarczy dziecku mnóstwo zabawy na wiele godzin. Warto wspomnieć, że nadmiar bodźców oczywiście nie jest dobry. Należy pamiętać, że komfort dziecka, jest ważny, dlatego bujak Montessori jest fantastycznym narzędziem, które dziecko wykorzystuje w naturalny, wybrany przez siebie sposób. Dzieci doskonale wiedzą, w jaki sposób doświadczać, eksperymentować, eksplorować, by czuć się dobrze i pewnie. Bujak drewniany pozwala na ten proces, stąd jego fenomenalne działanie na wspomaganie rozwoju u dzieci i angażowanie ich do aktywności ruchowej, w czasach, gdzie media stawia się wyżej niż spacer po parku, czy lesie.
Deska do balansowania jako idealny przykład zabawki stymulującej równowagę
Kolejną propozycją zabawki, która świetnie oddziałuje na zmysł równowagi u dzieci jest deska do balansowania. Ta propozycja zabawki, mimo podobnego rogalikowego designu do bujaka, jest całkiem innym narzędziem. Pokuszę się o stwierdzenie, że jej działanie jest stricte nastawione na wspomaganie rozwoju równowagi i orientacji u dzieci. Deska do balansowania działa pozytywnie na aktywację mięśni rdzenia, które odpowiadają za utrzymywanie równowagi ciała, a zatem korzystanie z deski do balansowania dostarcza bodźców sensorycznych dla narządu przedsionkowego, w którym jak wcześniej wspomniałam, znajduje się zmysł równowagi. Ta drewniana zabawka zdecydowanie zachęca do aktywności ruchowej. Jest atrakcyjna wizualnie , a do tego ekologiczna i wykonana z bezpiecznych materiałów. Ćwiczenia na desce do balansowania dostarczą dziecku wiele radości i uśmiechu. Warto jednak pamiętać, że każde dziecko jest inne i nie wszystkie będą reagować tak samo na tego rodzaju ćwiczenia. Dla jednych dzieci deska do balansowania może być świetnym narzędziem do rozwoju równowagi, podczas gdy inne dzieci mogą preferować inne formy aktywności fizycznej.
Proponowane przeze mnie drewniane zabawki, wspierające rozwój równowagi, jak: deska do balansowania, czy bujak Montessori, to narzędzia, które mogą pomóc w kształtowaniu się tego zmysłu. W każdym przypadku istotne jest zapewnienie dzieciom różnorodnych i dostosowanych do ich indywidualnych potrzeb doświadczeń ruchowych. Pamiętaj, że każde dziecko rozwija się w swoim tempie, więc istotne jest dostosowywanie aktywności do potrzeb, możliwości i zdolności danego dziecka. W przypadku jakichkolwiek obaw dotyczących rozwoju dziecka, zawsze warto skonsultować się z profesjonalistą, takim jak lekarz czy specjalista ds. rozwoju dziecka.
Wszystkiego dobrego, Daria